en bayrak

Varikosel Ameliyatında Mikroskop Kullanımı Kadar Önemli Bir Gelişme: Doppler Kullanımı

Bilindiği gibi varikosel ameliyatı erkek infertilitesi tedavisinde en önemli basamaklardan biridir. Son yıllarda gündeme gelen mikroskobik varikosel ameliyatı sayesinde ameliyat başarısı anlamlı miktarda artmış varislerin nüksetmesi ya da ameliyat sonrası hidrosel oluşumu gibi istenmeyen komplikasyonlar en alt seviye inmiştir.

Son günlerde varikosel tedavisinde gündeme gelen en önemli gelişmelerden bir tanesi de operasyon öncesinde ve operasyon sırasında Doppler kullanımı olmuştur. Doppler testi damarlardaki kan akışını gösteren çok önemli bir ultrason testidir. Varikosel teşhisinde radyologlar tarafından uygulanmaktadır. Ancak tüm ürologlar tarafından sıklıkla tespit edilen bir gerçek de muayenene sırasında bariz bir şekilde hissedilen varis damarlarını kimi durumlarda radyolog meslektaşları tarafından tespit edilememesidir. Bu nedenle bir çok ürolog fizik muayenenin varikosel teşhisi için Doppler'den daha önemli olduğunu kabul etmektedir. 

Aslında bu iddia tam olarak doğru değil. Varikosel varsa Doppler ile de tespit edilebilir. Kanaatimizce radyoloji doktorlarının varikosel incelemesini genellikle hasta yatar pozisyonda iken bazende yarı oturur pozisyonda iken yapmaları bu teşhis farklılığına neden olmaktadır. Kliniğimizde testis muayenesi hem klasik yöntem olan elle hem de çok gelişmiş bir Doppler ultrasonografi cihazı ile yapılmaktadır.

Bu uygulamamız sırasında anlaşılmıştır ki aslında varikoselin muayene ile tespit edildiğinde Doppler ile görülmemesi mümkün değildir. Hatta bunun tam tersi olarak muayene ile tespit edilemeyen birçok durumda Doppler ile bakıldığında anlamlı damar genişlemeleri ve reflü akım yani varikosel görülmektedir.

Muayenedeki asıl incelik üroloji doktorlarının hastayı ayakta muayene etmesi ve Doppleri de ayakta yapması olduğu kanaatindeyiz.

Varikosel tedavisinde son derece önemli olacağını düşündüğümüz ikinci bir Doppler kullanımı gelişmesi ise operasyon sırasında Doppler kullanımı olmuştur.

20 megahertz frekanslı 2 milim kalınlığında Intraoperatif Microvasküler Doppler Cihazı (https://www.vti-online.com/wp-content/uploads/2015/11/VTI-20-MHz-Microvascular-Doppler-System.pdf) varikosel ameliyatı sırasında mikroskop eşliğinde tüm varis damarlarını tek tek incelemeye olanak tanımakta ve hangi damarın atardamar hangi damarın toplardamar olduğunu çok hızlıca anlamamıza olanak vermektedir.

Aşağıdaki videoda, ameliyat sırasında Intraoperatif Doppler ile 2 adet atardamarın korunduğu görülüyor.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatında 2mm Intraoperatif Doppler Kullanımı detaylı anlatım


Varikosel Ameliyatı Sonrası Tekrarlayan Varikoseli (Nüksü) Önlemek

2mm Doppler cihazi
Şekil 1.
2mm Doppler cihazı

2mm Doppler cihazi probu 1

2mm Doppler cihazi probu 2

Şekiller 2. 2mm Doppler cihazı probu

Mikroskopik varikoselektominin en önemli faydası, büyütülerek görme sayesinde atardamarları ve toplardamarlarda ayırma konusunda eski tekniklere oranla çok daha başarılı sonuçlar veriyor olmasıdır. Bu sayede testisi besleyen atardamar korunurken varisleşmiş toplardamarların ortadan kaldırılması kolaylaşmıştır. Ancak yine de kimi zaman damarlarda nabız gözle görülecek düzeyde olmadığında atardamarı bulmakta zorlanıyor çoğu zaman hastanın tansiyonu yükseltmek için ek tedaviler yaparak nabız atışının meydana gelmesini sağlamaya çalışıyorduk.

Intraoperatif Mikrovasküler Doppler probu çok hızlı bir şekilde gözle görülür nabız atışı olmasa dahi atardamarları tespit edebilmekte böylece operasyonda hata payı neredeyse tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle zaman zaman karşımıza çıkan, birden fazla sayıda atardamar bulunması durumlarında (genellikle bir atardamar, bir de sperm kanalına ait atar damar bulunur) sadece mikroskop kullanılan ameliyatlarda hata payı artıyor. Bir atardamar görüldüğünde o atardamar korunarak diğer damar fark edilmeyebiliyor ve diğer atardamar toplardamarlarla beraber bağlanabiliyor. Intraoperatif Doppler bu önemli dezavantajı ortadan kaldırmıştır.

Kliniğimizde bu konuda çok önemli bir araştırma başlatılmış olup, yeni cihazın hastaların sperm parametreleri üzerindeki etkileri ve gebelik oranlarına hangi oranda faydası olduğu yakın zamanda bilimsel arenada açıklanacaktır.

Yrd. Doç Dr. Cüneyd Sevinç

Konu hakkında daha detaylı bilgi için Dr. Cüneyd Sevinç ile Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp iletisime gecin

 

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı videoları

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı nasıl yapılır? Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Sevinç, ameliyatın tüm aşamaları hakkında sesli anlatım ile bilgiler veriyor.